ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 30.03.2023
WMIESZKAĆ SIĘ czas. dk
Warianty fonetyczne: WMIESZKAĆ SIĘ, *WMIĘSZKAĆ SIĘ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1608
Formy: bezok. wmieszkać się; ~ cz. prze. lp ż 1. os. wmieszkałam się; 2. os. wmięszkałaś się; lm nmos 3. os. wmieszkały się były; ~ cz. przy. pr. lm 3. os. wmięszkają się; ~ im. uprz. wmieszkawszy się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWolę wszystkie znosić Niewczasy i frasunki, niż się stąd przenosić, Bom się tu urodziła, tum się wychowała, Z młodości aż do starych lat tum się wmieszkała. VerdBłażSet 35. á to dla tego, żeby roie ktore świeżo w nie osádzáć się będą, nie mylily się ná poznániu vlow swoich, y nie błądziły do cudzych, kiedyby w iednákie vle, y obok z sobą stoiące powsádzáne były: łácno potym, kiedy się roie wmięszkáią. OstrorNauka Cij. Toż gdzie czarna Araris i Sekwana chyżym Rwie wirem swym insułę pod cudnym Paryżem, Zajachał do Francyi, a tam się wmieszkawszy, I humory narodów sobie podobawszy, Jako jedne z naszemi, oraz i Marynę, Domu tamże wielkiego zacną heroinę, Ku woli swej przybiera i świętym zwyczajom. TwarSRytTur 111.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
*WMIESZKANY
im. przym. bier.
Warianty fonetyczne: *WMIESZKANY, *WMIĘSZKANY
Formy: odmiana złożona lp B. m nżyw wmięszkany; N. m wmieszkanym; lm M. mos wmieszkani
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPonieważ iák Mieszczanie, ták y o gránice Wmieszkáni ludzie, w krotkim czáśie táiemnice Poymuiąc z náuk iego, práwą przyymowáli Wiárę, á fałszywych się Bogow wyrzekáli, Ofiáry báłwochwálne, y czczenie Báłwánow Rzucáiąc, vchodźili od obłud szátánow, A w prawdźiwey się Wierze gruntownie mocnili, Y z iego się náuki z Chrystusem łączyli. DamKuligKról 252.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK